Zioła i przyprawy w walce z wzdęciami

17 listopada 2018

Mięta na wzdęcia

Nie przegap hitów tygodnia w Biedronce!

Nie pozwól, by okazje przeszły Ci koło nosa!

gazetka promocyjna biedronka

Naturalnymi preparatami polecanymi na wzdęcia są między innymi takie zioła jak szałwia, rumianek, kminek oraz mięta. Ci, którzy mają problem z uciążliwymi gazami powinni spróbować przypraw, których działanie określa się jako wiatropędne. Wśród nich będą między innymi: majeranek, kardamon i oregano.

Wzdęcia to efekt nadmiernej ilości gazów gromadzących się w jelitach. Dotyczy to przede wszystkim osób mających problemy z trawieniem. Wśród czynników, które powodują wzdęcie brzucha będą: napięcie, pośpieszne spożywanie posiłków, złe odżywanie i menstruacja. 

Jakie zioła na wzdęcia?

Zioła o rozkurczowym i wiatropędnym działaniu pomagają wyeliminować dyskomfort związany ze wzdęciami. Nie tylko rozwiążą problem gazów, ale zakończą także problemy z towarzyszącym tym dolegliwościom bólem brzucha. Polecany jest napar z kopru włoskiego, który jest powszechnie stosowany w walce ze wzdęciami. Jak go przyrządzić? Wystarczy wrzucić łyżeczkę nasion do gotującej się wody w tradycyjnych rozmiarów szklance (250 ml) i odstawić do zaparzenia na 10-15 minut. Jest to produkt ogólnodostępny – gotowe do spożycia herbatki w saszetkach można dostać w aptekach, sklepach z artykułami ziołoleczniczymi i dyskontach. Niestety, kobiety spodziewające się dzieci nie powinny pić tego dobroczynnego naparu.

Kolejnym naturalnym preparatem stosowanym w przypadkach wzdęć jest mięta. Jej zalety to między innymi: poprawa pracy jelit, działanie wiatropędne oraz przyspieszenie procesów trawiennych. Jej dodatkowym atutem są właściwości uspokajające. Najlepiej sprawdzą się suszone liście mięty zaparzone pod przykryciem w 250 ml wrzątku. Czas parzenia jest taki sam jak w przypadku kopru włoskiego – 10-15 minut. Aby mięta działała optymalnie, należy pić ją trzy razy dziennie.

Szałwia lekarska

W walce z niestrawnością i wzdęciami sprawdzi się również szałwia. Procedura przygotowania naparu i częstotliwość jego spożywania jest taka sama jak w przypadku mięty. Równie dobroczynnym działaniem charakteryzuje się kminek, który ma właściwości rozkurczowe i jest polecany kobietom podczas bólów menstruacyjnych. Przepis jest prosty: 1 łyżeczkę zmielonego kminku trzeba zalać 250 ml wrzątku, przykryć kubek i parzyć przez 15 minut. Napar wymaga odcedzenia i powinien być pity trzy razy dziennie.

Taki sam efekt przyniesie zjedzenie łyżeczki mielonego kminku z majerankiem i popicie go wodą. Poszukując środków na wzdęcia nie można zapomnieć o anyżu – łagodzi on ból związany z kolką, niestrawnością u nudności. Przyrządzenie naparu nie jest skomplikowane – wystarczy pół łyżki sproszkowanych ziół zalać wrzącą wodą i odstawić do zaparzenia na 10-15 minut, a następnie odcedzić. Zalecane porcje to pól szklanki herbatki anyżowej trzy razy dziennie.

U osób cierpiących na wzdęcia dobrze sprawdzi się również wyciąg z korzenia goryczki. Jego działanie ma zakres rozkurczowy i antybakteryjny. Oprócz wzdęć i niestrawności pomaga też w zwalczaniu zgagi. Nadmierną ilość gazów i towarzyszące im dolegliwości pomaga zwalczyć również rumianek. Herbatki na bazie tego zioła są polecane ciężarnym oraz dzieciom. Picie rumianku zaleca się także w przypadku zaparć.

Przyprawy stosowane w przypadku wzdęć

Osoby cierpiące na wzdęcia nie muszą rezygnować z produktów, które je powodują. Wśród tych produktów są przede wszystkim warzywa strączkowe takie jak fasola czy groch. Aby zminimalizować ich przykre działanie można zaopatrzyć się w przyprawy do fasoli zawierające takie zioła jak cząber, kminek i majeranek.

Jakie korzyści płyną ze stosowania majeranku? Łagodzi on bóle brzucha i zapobiega zaparciom. Będzie idealny do tłustych i ciężkostrawnych dań – mięs, pieczeni, gołąbków, flaków, potraw z ziemniaków, bigosu, zagęszczonych zup oraz fasoli i innych warzyw strączkowych.